PR3000LCDRTXL2UTAA
DISCONTINUED
  • Capacity: 3000 VA / 3000 W
  • Topology: Line Interactive
  • Waveform: Sine Wave
  • Output: 120 VAC ± 5%
  • Plug type & cord: NEMA L5-30P, 10 ft. cord
  • Outlet types: 8 × NEMA 5-20R, 1 × NEMA L5-30R
  • Communication: USB, Serial, SNMP, Relay, EPO
  • Management software: PowerPanel® Business
  • Remote management: Yes, with optional RMCARD205
  • Warranty: 3 year
Overview
Product Overview
Product Features
  • Battery Backup
  • Surge Protection
  • Sine Wave Output
  • Automatic Voltage Regulation (AVR)
  • Critical Load Outlets
  • Multifunction LCD Panel
  • Data-Line Protection
    Prevents power surges that travel through Ethernet lines from causing damage to electronics.
  • PowerPanel® Business Software
  • Line-Interactive Topology
  • GreenPower UPS™ Bypass Design
  • Three-Year Warranty
  • Connected Equipment Guarantee
Compatible Products
What's In The Box
WARNING
Specifications
Expand All
General
Active PFC Compatible Yes
Energy Saving GreenPower UPS™ Bypass Technology
UPS Topology Line Interactive
Battery
Battery Quantity 4
Battery Size 12 V / 9 Ah
Battery Type Sealed Lead-Acid Battery
Extended Battery Module BP48V75ART2UTAA
Hot Swappable Yes
Replacement Battery Cartridge RB1290X4F
Replacement Battery Cartridge Quantity 1
Runtime at Full Load 2 min
Runtime at Half Load 5 min
Typical Recharge Time 6 Hours (0% to 90% charged)
User Replaceable Battery Yes
Input
Circuit Breaker 30 A
Cord Length 10 ft (3.0 m)
Input Frequency Range 47 Hz – 63 Hz
Input Plug Type NEMA L5-30P
Input Voltage Range 80 VAC – 150 VAC
Nominal Input Voltage 120 VAC
Plug Style Straight (Twist Lock)
Output
Automatic Voltage Regulation Double Boost
Single Buck
On AC WaveForm Sine Wave
On Battery Frequency 50/60 Hz ± 1%
On Battery Voltage 120 VAC ± 5%
On Battery Waveform Sine Wave
Outlet Type 8 – NEMA 5-20R
1 – NEMA L5-30R
Outlets – Battery & Surge Protected 9
Outlets – Critical Load 4
Outlets – Total 9
Output Power Factor 1
Overload Protection Internal Circuitry Limiting
Circuit Breaker Protected
Typical Transfer Time 4 ms
USB Charge Port No
Under/Over-Voltage Correction +30%
+14%
-12%
VA 3000 VA
Watts 3000 W
Surge Protection & Filtering
EMI/RFI Filtration Yes
Surge Suppression (Joules) 2060 J
Management & Communications
Audible Alarms Battery Mode
Low Battery
Overload
Emergency Power Off (EPO) Port Yes
HID Compliant USB Port Yes
LCD Multifunction LCD
LED Indicators Power On
Wiring Fault
Management Cable USB Cable
Serial Cable
EPO Cable
SNMP / HTTP Remote Monitoring Yes – with optional RMCARD205TAA
Serial Port 1 Serial
1 Dry Contact
Software (Free Download) PowerPanel® Business
Physical
Color Black
Form Factor Rack / Tower
Material of Construction Metal
Rack Height 2U
Dimensions
Physical Dimensions – (WxHxD) (cm) 43.82 x 8.89 x 49.53 (cm)
Physical Dimensions – (WxHxD) (in) 17.25 x 3.5 x 19.5 (in)
Physical Dimensions – (WxHxD) (mm) 438 x 89 x 495 (mm)
Physical Weight (kg) 32.57
Physical Weight (lb) 71.8
Dimensions – Shipping
Shipping – Weight (kg) 40.82
Shipping – Weight (lb) 90.0
Shipping Dimensions – (WxHxD) (cm) 56.52 x 26.04 x 62.23 (cm)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (in) 22.25 x 10.25 x 24.5 (in)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (mm) 565.15 x 260.35 x 622.3 (mm)
Environmental
Operating Elevation 0 – 10000 ft (0 – 3048 m)
Operating Relative Humidity 0 – 95 % (non-condensing)
Operating Temperature 32 – 104 °F (0 – 40 °C)
Storage Elevation 0 – 50000 ft (0 – 15239 m)
Storage Relative Humidity 0 – 95% (non-condensing)
Storage Temperature 5 – 113 °F (-15 – 45 °C)