PR1500RTXL2UTAA
DISCONTINUED
  • Capacity: 1500 VA / 1500 W
  • Topology: Line Interactive
  • Waveform: Sine Wave
  • Output: 100-125 VAC ± 5%
  • Plug type & cord: NEMA 5-15P, 10 ft. cord
  • Outlet types: 8 × NEMA 5-15R
  • Communication: USB, Serial, SNMP, Relay, EPO
  • Management software: PowerPanel® Business
  • Remote management: Yes, with optional RMCARD205TAA
  • Warranty: 3 year
  • ENERGY STAR® certified: Yes
Overview
Product Overview
Product Features
  • Battery Backup
  • Surge Protection
  • Sine Wave Output
  • Automatic Voltage Regulation (AVR)
  • Rotatable Multifunction LCD Panel
  • Battery Equalization Technology
  • Fast Charge Technology
  • Toolless Battery Panel Access
  • Extended Battery Modules (EBMs)
  • Data Line Protection
    Prevents power surges that travel through Ethernet lines from causing damage to electronics.
  • Rack/Tower Versatility
    Allows for horizontal rack or vertical tower installation.
  • PowerPanel® Business Edition
  • ENERGY STAR
  • Line Interactive Topology
  • GreenPower UPS™ Bypass Design
  • Three-Year Warranty
  • Connected Equipment Guarantee
Compatible Products
What's In The Box
WARNING
Specifications
Expand All
General
Active PFC Compatible Yes
Energy Saving GreenPower UPS™ Bypass Technology
Energy Star Certified Yes
UPS Topology Line Interactive
Battery
Battery Quantity 4
Battery Size 12 V / 9 Ah
Battery Type Sealed Lead-Acid Battery
Extended Battery Module BP48VP2U02TAA
Hot Swappable Yes
Replacement Battery Cartridge RB1290X4J
Replacement Battery Cartridge Quantity 1
Runtime at Full Load 6.5 min
Runtime at Half Load 17.9 min
Typical Recharge Time 3 Hours
User Replaceable Battery Yes
Input
Adjustable Voltage Range 70 – 155 VAC
Circuit Breaker 15 A
Cord Length 10 ft (3.0 m)
Input Frequency Range 47 Hz – 63 Hz
Input Plug Type NEMA 5-15P
Input Voltage 100 – 125 VAC
Input Voltage Range 75 VAC – 155 VAC
Plug Style Right Angle – 45° Offset
Output
Automatic Voltage Regulation Double Boost
Single Buck
On Battery Frequency 50/60 Hz ± 1%
On Battery Voltage 100/110/120/125 VAC ± 5%
On Battery Waveform Sine Wave
Outlet Type 8 – NEMA 5-15R
Outlets – Battery & Surge Protected 8
Outlets – Critical Load 4
Outlets – Total 8
Output Power Factor 1
Typical Transfer Time 4 ms
USB Charge Port No
VA 1500 VA
Watts 1500 W
Surge Protection & Filtering
EMI/RFI Filtration Yes
Phone / Network Protection RJ11/RJ45 1-In / 1-Out (Combo)
Surge Suppression (Joules) 2430 J
Management & Communications
Audible Alarms Battery Mode
Low Battery
Overload
Overcharge
Overheat
Emergency Power Off (EPO) Port Yes
LCD Multifunction LCD
LED Indicators Power On
Line Mode
Battery Mode
Fault
Night Mode
Wiring Fault
Management Cable USB Cable
EPO Cable
SNMP / HTTP Remote Monitoring Yes – with optional RMCARD205TAA
Serial Port 1 Serial
1 Dry Contact
Software (Free Download) PowerPanel® Business
Physical
Color Black
Form Factor Rack / Tower
Material of Construction Metal
Rack Height 2U
Dimensions
Physical Dimensions – (WxHxD) (cm) 43.43 x 8.64 x 50.04 (cm)
Physical Dimensions – (WxHxD) (in) 17.1 x 3.4 x 19.7 (in)
Physical Dimensions – (WxHxD) (mm) 434 x 86 x 500 (mm)
Physical Weight (kg) 30.71
Physical Weight (lb) 67.7
Dimensions – Shipping
Shipping – Weight (kg) 11.07
Shipping – Weight (lb) 24.4
Shipping Dimensions – (WxHxD) (cm) 56.13 x 27.43 x 61.98 (cm)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (in) 22.1 x 10.8 x 24.4 (in)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (mm) 561.34 x 274.32 x 619.76 (mm)
Environmental
AC Mode Thermal Dissipation 71.7 BTU/hr
Operating Elevation 0 – 10000 ft (0 – 3048 m)
Operating Relative Humidity 0 – 95 % (non-condensing)
Operating Temperature 32 – 104 °F (0 – 40 °C)
Storage Elevation 0 – 50000 ft (0 – 15239 m)
Storage Temperature 5 – 113 °F (-15 – 45 °C)