PDU30MT16FNET
DISCONTINUED
  • Automated notifications: Email, SMS Text, and SNMP Trap
  • Phase: Single
  • Amps: 30A (Derated to 24A)
  • Volts: 100 – 120 V
  • Frequency: 50Hz/60Hz
  • Plug type: NEMA L5-30P
  • Outlets: 16 NEMA 5-20R
  • Size: 2U Rackmount
  • Dimensions (in ): 17.05W x 3.5H x 4.41D
  • Cord length (ft.): 10
  • Warranty: 3 year
Overview
Product Overview
The CyberPower PDU30MT16FNET, a 16-outlet (front), 2U rackmount monitored power distribution unit (PDU), provides 120V 30A output. It distributes power to 16 NEMA 5-20R receptacles from a single twist lock NEMA L5-30P plug with unfiltered electrical pass-through. Power status can be monitored over the network, using the CyberPower Management Console and the RJ45 Ethernet port for network connection, or locally by using the LCD. The PDU30MT16FNET comes with a three-year limited warranty that covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions within three years of the purchase date.
Product Features
  • Power Distribution
    Delivers AC power to servers, equipment, and connected devices via a power distribution unit.
  • Switch-Free Design
    Safeguards against accidental power shutdown.
  • CyberPower Management Console
  • Remote and Local Monitoring
    Enables offsite and onsite tracking of PDU vitals.
  • Automatic Event Notifications
    Provide immediate updates about power events via email, SMS text, or SNMP traps.
  • Upgradeable Firmware
    Downloadable improvements (firmware updates) to programs that run the PDU.
  • Digital Display
  • Network-Grade Plugs and Outlets
  • Long Input Power Cord
    Reaches distant power sources, allowing the PDU to be placed where it’s needed.
  • Twist Lock Plug
    Secures an outlet by twisting and locking into place to prevent accidental disconnection.
  • Cord Retention Tray
    Secures power cords, keeping them organized and accessible. Helps cords stay plugged in.
  • Configurable Mounting Brackets
  • Durable Metal Housing
  • Three-Year Limited Warranty
Compatible Products
What's In The Box
WARNING
Specifications
Expand All
Input
Cord Length 12 ft (3.7 m)
Input Frequency Range 50 Hz – 60 Hz
Input Plug Type NEMA L5-30P
Maximum Input Current 30A
Plug Style Straight (Twist Lock)
Output
Meter Readout Kilowatts
Voltage
Amperage
IP Address
Nominal Output Voltage 100 – 120 VAC
Outlet Banks 2
Outlet Type 16 – NEMA 5-20R
Outlets – Front 16
Outlets – Rear 0
Outlets – Total 16
Overload Protection 20A x 2
Overload Protection (Each Bank) 20A
USB Charge Port No
Management & Communications
Hardware Connection Port RJ45
Serial
LED Indicators Load
Tx/Rx
LINK
SNMP / HTTP Remote Monitoring TCP/IP, UDP, DHCP, SNMP, HTTP
Physical
Adjustable Mounting Brackets 1 set
Color Black
Cord Retention Tray/Cord Organizers Yes
External Site Ground Pin Yes
Form Factors Supported 2U Rackmount
Undercounter Installation Supported
Material of Construction Metal
Rack Height 2U
Style Rackmount
Under-Counter
Dimensions
Physical Dimensions – (WxHxD) (cm) 43.31 x 8.89 x 11.2 (cm)
Physical Dimensions – (WxHxD) (in) 17.05 x 3.5 x 4.41 (in)
Physical Dimensions – (WxHxD) (mm) 433 x 89 x 112 (mm)
Physical Weight (kg) 3.9
Physical Weight (lb) 8.6
Dimensions – Shipping
Shipping – Weight (kg) 6.53
Shipping – Weight (lb) 14.4
Shipping Dimensions – (WxHxD) (cm) 25.4 x 15.24 x 49.53 (cm)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (in) 10 x 6 x 19.5 (in)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (mm) 254.0 x 152.4 x 495.3 (mm)
Environmental
Operating Elevation 0 – 14760 ft (0 – 4499 m)
Operating Relative Humidity 0 – 95 % (non-condensing)
Operating Temperature 32 – 113 °F (0 – 45 °C)
Storage Elevation 0 – 50000 ft (0 – 15239 m)
Storage Temperature 5 – 113 °F (-15 – 45 °C)