PDU30MHVT16FNET
DISCONTINUED
  • Automated notifications: Email, SMS Text, and SNMP Trap
  • Phase: Single
  • Amps: 30A (Derated to 24A)
  • Volts: 200 – 240 V
  • Frequency: 50Hz/60Hz
  • Plug type: NEMA L6-30P
  • Outlets: 12 IEC-320 C13, 4 IEC-320 C19
  • Size: 2U Rackmount
  • Dimensions (in.): 17.05W x 3.5H x 4.41D
  • Cord length (ft.): 12
  • Warranty: 3 year
Overview
Product Overview
The CyberPower PDU30MHVT16FNET, a 16-outlet (front), 2U rackmount monitored power distribution unit (PDU), provides 200-240V 30A output. It distributes power to 12 IEC-320 C13, 4 IEC-320 C19 receptacles from a single NEMA L6-30P plug with unfiltered electrical pass-through. Power status can be monitored over the network, using the CyberPower Management Console and the RJ45 Ethernet port for network connection, or locally using the LCD. The PDU30MHVT16FNET comes with a three-year limited warranty that covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions within three years of the purchase date.
Product Features
  • Power Distribution
    Delivers AC power to servers, equipment, and connected devices via a power distribution unit.
  • Switch-Free Design
    Safeguards against accidental power shutdown.
  • CyberPower Management Console
  • Remote and Local Monitoring
    Enables offsite and onsite tracking of PDU vitals.
  • Automatic Event Notifications
    Provide immediate updates about power events via email, SMS text, or SNMP traps.
  • Upgradeable Firmware
    Downloadable improvements (firmware updates) to programs that run the PDU.
  • Digital Display
  • Network-Grade Plugs and Outlets
  • Long Input Power Cord
    Reaches distant power sources, allowing the PDU to be placed where it’s needed.
  • Twist Lock Plug
    Secures an outlet by twisting and locking into place to prevent accidental disconnection.
  • Cord Retention Tray
    Secures power cords, keeping them organized and accessible. Helps cords stay plugged in.
  • Configurable Mounting Brackets
  • Durable Metal Housing
  • Three-Year Limited Warranty
Compatible Products
What's In The Box
WARNING
Specifications
Expand All
Input
Cord Length 12 ft (3.7 m)
Input Frequency Range 50 Hz – 60 Hz
Input Plug Type NEMA L6-30P
Maximum Input Current 30A
Plug Style Straight (Twist Lock)
Output
Meter Readout Kilowatts
Voltage
Amperage
IP Address
Nominal Output Voltage 200 – 240 VAC
Outlet Banks 2
Outlet Type 12 – IEC-320 C13
4 – IEC-320 C19
Outlets – Front 16
Outlets – Rear 0
Outlets – Total 16
Overload Protection 30A (derated 24A)
Overload Protection (Each Bank) 15A
USB Charge Port No
Management & Communications
Hardware Connection Port RJ45
Serial
LED Indicators Load
Tx/Rx
LINK
SNMP / HTTP Remote Monitoring TCP/IP, UDP, DHCP, SNMP, HTTP
Physical
Adjustable Mounting Brackets 1 set
Color Black
Cord Retention Tray/Cord Organizers Yes
External Site Ground Pin Yes
Form Factors Supported 2U Rackmount
Undercounter Installation Supported
Material of Construction Metal
Rack Height 2U
Style Rackmount
Under-Counter
Dimensions
Physical Dimensions – (WxHxD) (cm) 43.31 x 8.89 x 11.2 (cm)
Physical Dimensions – (WxHxD) (in) 17.05 x 3.5 x 4.41 (in)
Physical Dimensions – (WxHxD) (mm) 433 x 89 x 112 (mm)
Physical Weight (kg) 3.9
Physical Weight (lb) 8.6
Dimensions – Shipping
Shipping – Weight (kg) 6.35
Shipping – Weight (lb) 14
Environmental
Operating Elevation 0 – 14760 ft (0 – 4499 m)
Operating Relative Humidity 0 – 95 % (non-condensing)
Operating Temperature 32 – 104 °F (0 – 40 °C)
Storage Elevation 0 – 50000 ft (0 – 15239 m)
Storage Temperature 5 – 113 °F (-15 – 45 °C)