PDU20SWT8FNET
DISCONTINUED
  • Automated notifications: Email, SMS Text, and SNMP Trap
  • Phase: Single
  • Amps: 20A (Derated to 16A)
  • Volts: 100 – 120 V
  • Frequency: 50Hz/60Hz
  • Plug type: NEMA L5-20P
  • Outlets: 8 NEMA 5-20R
  • Size: 1U Rackmount
  • Dimensions (in.): 17.05W x 1.75H x 4.41D
  • Cord length (ft.): 12
  • Warranty: 3 year
Overview
Product Overview
The CyberPower PDU20SWT8FNET, an 8-outlet (front), 1U rackmount switched power distribution unit (PDU), provides 120V 20A output. It distributes power to 8 NEMA 5-20R receptacles from a single twist lock NEMA L5-20P plug with unfiltered electrical pass-through. The switched outlet receptacles can be managed individually or collectively over the network, using the CyberPower Management Console, a web browser, and the RJ45 Ethernet port for network connection, or locally by using the LCD controls.
Product Features
  • Power Distribution
    Delivers AC power to servers, equipment, and connected devices via a power distribution unit.
  • Switch-Free Design
    Safeguards against accidental power shutdown.
  • Switchable Outlets
  • CyberPower Management Console
  • Remote and Local Monitoring
  • Automatic Event Notifications
    Provide immediate updates about power events via email, SMS text, or SNMP traps.
  • Upgradeable Firmware
    Downloadable improvements (firmware updates) to programs that run the PDU.
  • Digital Display
  • Network-Grade Plugs and Outlets
  • Long Input Power Cord
    Reaches distant power sources, allowing the PDU to be placed where it’s needed.
  • Twist Lock Plug
    Secures an outlet by twisting and locking into place to prevent accidental disconnection.
  • Cord Retention Tray
    Secures power cords, keeping them organized and accessible. Helps cords stay plugged in.
  • Configurable Mounting Brackets
  • Durable Metal Housing
  • Three-Year Limited Warranty
Compatible Products
What's In The Box
WARNING
Specifications
Expand All
Input
Cord Length 12 ft (3.7 m)
Input Frequency Range 50 Hz – 60 Hz
Input Plug Type NEMA L5-20P
Maximum Input Current 20A
Plug Style Straight (Twist Lock)
Output
Meter Readout Kilowatts
Voltage
Amperage
IP Address
Nominal Output Voltage 100 – 120 VAC
Outlet Banks 1
Outlet Type 8 – NEMA 5-20R
Outlets – Front 8
Outlets – Rear 0
Outlets – Total 8
Overload Protection None
USB Charge Port No
Management & Communications
Hardware Connection Port RJ45
Serial
LED Indicators Load
Tx/Rx
LINK
Outlets
SNMP / HTTP Remote Monitoring TCP/IP, UDP, DHCP, SNMP, HTTP
Physical
Adjustable Mounting Brackets 2 sets (L-Short, L-Long)
Color Black
Cord Retention Tray/Cord Organizers Yes
External Site Ground Pin Yes
Form Factors Supported 1U Rackmount
0U Vertical Rackmount
Undercounter Installation Supported
Material of Construction Metal
Rack Height 1U
Style Rackmount
Vertical Rackmount
Under-Counter
Dimensions
Physical Dimensions – (WxHxD) (cm) 43.31 x 4.45 x 11.2 (cm)
Physical Dimensions – (WxHxD) (in) 17.05 x 1.75 x 4.41 (in)
Physical Dimensions – (WxHxD) (mm) 433 x 44 x 112 (mm)
Physical Weight (kg) 2.8
Physical Weight (lb) 6.17
Dimensions – Shipping
Shipping – Weight (kg) 4.26
Shipping – Weight (lb) 9.4
Shipping Dimensions – (WxHxD) (cm) 25.4 x 7.62 x 50.8 (cm)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (in) 10 x 3 x 20 (in)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (mm) 254.0 x 76.2 x 508.0 (mm)
Environmental
Operating Elevation 0 – 14760 ft (0 – 4499 m)
Operating Relative Humidity 0 – 95 % (non-condensing)
Operating Temperature 32 – 113 °F (0 – 45 °C)
Storage Elevation 0 – 50000 ft (0 – 15239 m)
Storage Temperature 5 – 113 °F (-15 – 45 °C)