PDU15B2F10R
Purchase Online
Find a Solution Provider Locate a Partner
  • Phase: Single
  • Amps: 15A (Derated to 12A)
  • Volts: 100 – 125 V
  • Frequency: 50Hz/60Hz
  • Plug type: NEMA 5-15P
  • Outlets: 12 NEMA 5-15R
  • Size: 1U Rackmount
  • Dimensions (in.): 17.5W x 1.75H x 2.25D
  • Cord length (ft.): 15
  • Warranty: Limited lifetime
Overview
Product Overview
The CyberPower PDU15B2F10R, a 12-outlet (2 front, 10 rear) rackmount basic power distribution unit (PDU), provides 120V 15A output. It distributes power to 12 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15P input with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, the PDU15B2F10R has rugged, industrial-grade metal housing and a 15-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray, and is ETL/RoHS certified. A limited lifetime warranty covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions.
Product Features
  • Power Distribution
    Delivers AC power to servers, equipment, and connected devices via a power distribution unit.
  • Switch-Free Design
    Safeguards against accidental power shutdown.
  • Network-Grade Plugs and Outlets
  • Long Input Power Cord
    Reaches distant power sources, allowing the PDU to be placed where it’s needed.
  • Cord Retention Tray
    Secures power cords, keeping them organized and accessible. Helps cords stay plugged in.
  • Configurable Mounting Brackets
  • Durable Metal Housing
  • Limited Lifetime Warranty
What's In The Box
WARNING
Specifications
Expand All
Input
Cord Length 15 ft (4.6 m)
Derated Input Current 12 A
Input Frequency Range 50 Hz – 60 Hz
Input Plug Type NEMA 5-15P
Maximum Input Current 15A
Plug Style Straight
Output
Nominal Output Voltage 100 – 125 VAC
Outlet Type 12 – NEMA 5-15R
Outlets – Front 2
Outlets – Rear 10
Outlets – Total 12
Overload Protection 15A
USB Charge Port No
Physical
Adjustable Mounting Brackets 2 sets (L-Short, L-Long)
Color Black
Cord Retention Tray/Cord Organizers Yes
External Site Ground Pin Yes
Form Factors Supported 1U Rackmount
0U Vertical Rackmount
Undercounter Installation Supported
Material of Construction Metal
Rack Height 1U
Dimensions
Physical Dimensions – (WxHxD) (cm) 44.45 x 4.45 x 5.72 (cm)
Physical Dimensions – (WxHxD) (in) 17.5 x 1.75 x 2.25 (in)
Physical Dimensions – (WxHxD) (mm) 445 x 44 x 57 (mm)
Physical Weight (kg) 1.81
Physical Weight (lb) 4
Dimensions – Shipping
Shipping – Weight (kg) 2.64
Shipping – Weight (lb) 5.83
Shipping Dimensions – (WxHxD) (cm) 50.8 x 6.99 x 17.78 (cm)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (in) 20.00 x 2.75 x 7.00 (in)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (mm) 508.0 x 69.85 x 177.8 (mm)
Environmental
Operating Elevation 0 – 10000 ft (0 – 3048 m)
Operating Relative Humidity 0 – 95 % (non-condensing)
Operating Temperature 32 – 95 °F (0 – 35 °C)
Storage Elevation 0 – 50000 ft (0 – 15239 m)
Storage Temperature 5 – 113 °F (-15 – 45 °C)