PDU15B2F8R
Purchase Online
Find a Solution Provider Locate a Partner
  • Phase: Single
  • Amps: 15A (Derated to 12A)
  • Volts: 100 – 125 V
  • Frequency: 50Hz/60Hz
  • Plug type: NEMA 5-15P
  • Outlets: 10 NEMA 5-15R
  • Size: 1U Rackmount
  • Dimensions (in.): 17.5W x 1.75H x 2.25D
  • Cord length (ft.): 15
  • Warranty: Limited lifetime
Overview
Product Overview
The CyberPower PDU15B2F8R, a 10-outlet (2 front, 8 rear) rackmount basic power distribution unit (PDU), provides 120V 15A output. It distributes power to 10 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15P plug with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, the PDU15B2F8R has rugged, industrial-grade metal housing and a 15-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray, and is ETL/RoHS certified. A limited lifetime warranty covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions.
Product Features
  • Extended Battery Module
    Expands runtime and quickly restores full backup power with Fast Charge Technology.
  • Smart Battery Management
    Uses a three-cycle charging mode that improves battery life and reduces generated heat.
  • Hot-Swappable Batteries
    Can be replaced without powering down vital equipment.
  • Rack/Tower Configuration
    Allows for horizontal rack or vertical tower installation.
  • Three-Year Warranty
What's In The Box
WARNING
Specifications
Expand All
Input
Cord Length 15 ft (4.6 m)
Derated Input Current 12 A
Input Frequency Range 50 Hz – 60 Hz
Input Plug Type NEMA 5-15P
Maximum Input Current 15A
Plug Style Straight
Output
Nominal Output Voltage 100 – 125 VAC
Outlet Type 10 – NEMA 5-15R
Outlets – Front 2
Outlets – Rear 8
Outlets – Total 10
Overload Protection 15A
USB Charge Port No
Physical
Adjustable Mounting Brackets 2 sets (L-Short, L-Long)
Color Black
Cord Retention Tray/Cord Organizers Yes
External Site Ground Pin Yes
Form Factors Supported 1U Rackmount
0U Vertical Rackmount
Undercounter Installation Supported
Material of Construction Metal
Rack Height 1U
Style Rackmount
Vertical Rackmount
Under-Counter
Dimensions
Physical Dimensions – (WxHxD) (cm) 44.45 x 4.45 x 5.72 (cm)
Physical Dimensions – (WxHxD) (in) 17.5 x 1.75 x 2.25 (in)
Physical Dimensions – (WxHxD) (mm) 445 x 44 x 57 (mm)
Physical Weight (kg) 1.81
Physical Weight (lb) 4
Dimensions – Shipping
Shipping – Weight (kg) 9.47
Shipping – Weight (lb) 20.88
Shipping Dimensions – (WxHxD) (cm) 17.83 x 6.68 x 51.13 (cm)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (in) 7.02 x 2.63 x 20.13 (in)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (mm) 178.31 x 66.8 x 511.3 (mm)
Environmental
Operating Elevation 0 – 10000 ft (0 – 3048 m)
Operating Relative Humidity 0 – 95 % (non-condensing)
Operating Temperature 32 – 95 °F (0 – 35 °C)
Storage Elevation 0 – 50000 ft (0 – 15239 m)
Storage Temperature 5 – 113 °F (-15 – 45 °C)