PDU20BHVT8R
DISCONTINUED
  • Phase: Single
  • Amps: 20A (Derated to 16A)
  • Volts: 200 – 230 V
  • Frequency: 50Hz/60Hz
  • Plug type: NEMA L6-20P
  • Outlets: 6 IEC-320 C13, 2 IEC-320 C19
  • Size: 1U Rackmount
  • Dimensions (in.): 17.5W x 1.75H x 1.5D
  • Cord length (ft.): 10
  • Warranty: Limited lifetime
Overview
Product Overview
The CyberPower PDU20BHVT8R, an 8-outlet (rear) rackmount basic power distribution unit (PDU), provides 208V/230V 20A output. It distributes power to 6 IEC-320 C13, 2 IEC-320 C19 receptacles from a single NEMA L6-20P twist lock plug with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, the PDU20BHVT8R has rugged, industrial-grade metal housing and a 10-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray, and is ETL/RoHS certified. A limited lifetime warranty overs defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions.
Product Features
  • Power Distribution
    Delivers AC power to servers, equipment, and connected devices via a power distribution unit.
  • Switch-Free Design
    Safeguards against accidental power shutdown.
  • Network-Grade Plugs and Outlets
  • Long Input Power Cord
    Reaches distant power sources, allowing the PDU to be placed where it’s needed.
  • Twist Lock Plug
    Secures an outlet by twisting and locking into place to prevent accidental disconnection.
  • Cord Retention Tray
    Secures power cords, keeping them organized and accessible. Helps cords stay plugged in.
  • Configurable Mounting Brackets
  • Durable Metal Housing
  • Limited Lifetime Warranty
What's In The Box
WARNING
Specifications
Expand All
Input
Cord Length 10 ft (3.0 m)
Derated Input Current 16 A
Input Frequency Range 50 Hz – 60 Hz
Input Plug Type NEMA L6-20P
Maximum Input Current 20A
Plug Style Straight (Twist Lock)
Output
Nominal Output Voltage 200 – 230 VAC
Outlet Type 2 – IEC-320 C19
6 – IEC-320 C13
Outlets – Front 0
Outlets – Rear 8
Outlets – Total 8
Overload Protection 16A
USB Charge Port No
Physical
Adjustable Mounting Brackets 2 sets (L-Short, L-Long)
Color Black
Cord Retention Tray/Cord Organizers Yes
External Site Ground Pin Yes
Form Factors Supported 1U Rackmount
0U Vertical Rackmount
Undercounter Installation Supported
Material of Construction Metal
Rack Height 1U
Style Rackmount
Vertical Rackmount
Under-Counter
Dimensions
Physical Dimensions – (WxHxD) (cm) 44.45 x 4.45 x 3.81 (cm)
Physical Dimensions – (WxHxD) (in) 17.5 x 1.75 x 1.5 (in)
Physical Dimensions – (WxHxD) (mm) 445 x 44 x 38 (mm)
Physical Weight (kg) 1.68
Physical Weight (lb) 3.7
Dimensions – Shipping
Shipping – Weight (kg) 1.81
Shipping – Weight (lb) 4
Shipping Dimensions – (WxHxD) (cm) 15.39 x 6.81 x 50.8 (cm)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (in) 6.06 x 2.68 x 20.0 (in)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (mm) 153.92 x 68.07 x 508.0 (mm)
Environmental
Operating Elevation 0 – 10000 ft (0 – 3048 m)
Operating Relative Humidity 0 – 95 % (non-condensing)
Operating Temperature 32 – 95 °F (0 – 35 °C)
Storage Elevation 0 – 50000 ft (0 – 15239 m)
Storage Temperature 5 – 113 °F (-15 – 45 °C)