PR1000LCD
Purchase Online
Find a Solution Provider Locate a Partner
  • Capacity: 1000 VA / 1000 W
  • Topology: Line Interactive
  • Waveform: Sine Wave
  • Output: 120 VAC ± 5%
  • Plug type & cord: NEMA 5-15P, 6 ft. cord
  • Outlet types: 8 × NEMA 5-15R
  • Communication: USB, Serial, SNMP, Relay, EPO
  • Management software: PowerPanel® Business Edition
  • Remote management: Yes, with optional RMCARD205
  • Warranty: 3 year
Overview
Product Overview
Product Features
  • Battery Backup
  • Surge Protection
  • Line Interactive Topology
  • Automatic Voltage Regulation (AVR)
  • Sine Wave Output
    Provides power protection to ENERGY STAR® 6.0 systems with Active PFC power supplies.
  • GreenPower UPS Bypass Design
  • Extendable LCD Control Panel
  • PowerPanel® Business Edition Software
  • Cisco Compatible
    This CyberPower UPS system is a Cisco EnergyWise compliant end device.
  • Three-Year Warranty
Compatible Products
What's In The Box
WARNING
Specifications
Expand All
General
Active PFC Compatible Yes
Energy Saving GreenPower UPS™ Bypass Technology
Energy Star Certified Yes
UPS Topology Line Interactive
Battery
Battery Quantity 2
Battery Size 12 V / 12 Ah
Battery Type Sealed Lead-Acid Battery
Hot Swappable Yes
Replacement Battery Cartridge RB12120X2B
Replacement Battery Cartridge Quantity 1
Runtime at Full Load 3.1 min
Runtime at Half Load 10.5 min
Typical Recharge Time 3 hours – Quick Charge Mode
8 hours – Eco Mode
User Replaceable Battery Yes
Input
Adjustable Voltage Range 75 – 154 VAC
Circuit Breaker 15 A
Cord Length 6 ft (1.8 m)
Input Frequency Range 47 Hz – 63 Hz
Input Plug Type NEMA 5-15P
Input Voltage Range 78 VAC – 149 VAC
Nominal Input Voltage 120 VAC
Plug Style Straight
Output
Automatic Voltage Regulation Double Boost
Single Buck
On AC WaveForm Sine Wave
On Battery Frequency 50/60 Hz ± 0.1Hz
On Battery Voltage 120 VAC ± 5%
On Battery Waveform Sine Wave
Outlet Type 8 – NEMA 5-15R
Outlets – Battery & Surge Protected 8
Outlets – Critical Load 4
Outlets – Total 8
Output Power Factor 1
Overload Protection Internal Circuitry Limiting
Circuit Breaker Protected
Typical Transfer Time 4 ms
USB Charge Port No
VA 1000 VA
Watts 1000 W
Surge Protection & Filtering
EMI/RFI Filtration Yes
Surge Suppression (Joules) 1030 J
Management & Communications
Audible Alarms Battery Mode
Low Battery
Overload
Fault
Replace Battery
Emergency Power Off (EPO) Port Yes
HID Compliant USB Port Yes
LCD Multifunction LCD
LED Indicators Power On
On-Line
Battery Mode
Wiring Fault
Replace Battery
Management Cable USB Cable
Serial Cable
EPO Cable
Removable LCD Control Panel Option Yes – Standard with 4.5 ft Cable
SNMP / HTTP Remote Monitoring Yes – with optional RMCARD205
Serial Port 1 Serial
Software (Free Download) PowerPanel® Business
Physical
Color Black
Form Factor Mini-Tower
Material of Construction Metal
Dimensions
Physical Dimensions – (WxHxD) (cm) 17.02 x 22.1 x 43.18 (cm)
Physical Dimensions – (WxHxD) (in) 6.7 x 8.7 x 17 (in)
Physical Dimensions – (WxHxD) (mm) 170 x 221 x 432 (mm)
Physical Weight (kg) 19.96
Physical Weight (lb) 44
Dimensions – Shipping
Shipping – Weight (kg) 10.43
Shipping – Weight (lb) 23.0
Shipping Dimensions – (WxHxD) (cm) 31.75 x 34.93 x 58.42 (cm)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (in) 12.5 x 13.75 x 23.0 (in)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (mm) 317.5 x 349.25 x 584.2 (mm)
Environmental
Operating Elevation 0 – 10000 ft (0 – 3048 m)
Operating Relative Humidity 0 – 95 % (non-condensing)
Operating Temperature 32 – 104 °F (0 – 40 °C)
Storage Elevation 0 – 50000 ft (0 – 15239 m)
Storage Relative Humidity 0 – 95% (non-condensing)
Storage Temperature 5 – 113 °F (-15 – 45 °C)